Chia – módní potravina

ALL-in-ONE aneb zdraví skryté v semínku

O semínkách chia toho bylo napsáno už mnoho. Zcela zaslouženě se řadí mezi tzv. SUPER POTRAVINY, tzn. produkty s velmi vysokou výživovou hodnotou při nízkém obsahu kalorií.

Výčet jejich pozitivních účinků by vydal na objemnou knihu. Shrňme si jen ty základní, důležité pro vaši současnou pozici:

ÚČINNÁ LÁTKA JAK PŮSOBÍ V ČEM VÁM POMÁHÁ
Antioxidanty Posilují imunitu Zvyšují odolnost vůči nemocem.
Vláknina Navozuje pocit nasycení, stabilizuje hladinu cukru v krvi. Podporuje trávení, působí proti zácpě, napomáhá psychické stabilitě.
Bílkoviny Chrání svalovou tkáň, podporují regeneraci. Jestli kojíte, je pro vás zvýšený příjem bílkovin zvlášť důležitý, protože tím napomáháte zdárnému vývoji děťátka.
Vápník Příznivě působí na kosti. Prevence osteoporózy. Těhotenství a kojení navyšuje nároky na přísun tohoto minerálu.
Omega-3 mastné kyseliny Prospívají vlasům, pleti i nehtům. 2 polévkové lžíce chia semínek obsahují 3000 mg omega-3 mastných kyselin, které během těhotenství a kojení podporují vývoj mozku a zraku dítěte.

Dávkování a využití

Odborníci na výživu těhotných a kojících žen se obvykle shodují, že doporučená denní dávka chia semínek odpovídá 2 polévkovým lžícím. 

Chia semínka můžete přidávat do smoothies nápojů, zeleninových salátů, polévek, cereálních kaší a dalších pokrmů, u nichž tak dramaticky navýšíte obsah důležitých živin.

Další způsob využití spočívá v tom, že dávku semínek namočíte do 250 ml vody a necháte 30 minut stát. Vznikne gelová směs, kterou můžete přimíchat například do těsta nebo zeleninových i masových směsí.

Na co si dát pozor?

Chia semínka jsou schopná vstřebat až 27x více tekutiny, než odpovídá jejich hmotnosti. Není proto vhodné konzumovat je suchá. Trávicím potížím a dehydrataci předejdete, když je necháte nabobtnat ve vhodné tekutině.

Opatrní by s jejich konzumací měli být diabetici, lidé užívající léky na ředění krve a ti, kteří trpí potravinovými alergiemi (zejména na ořechy či jiné druhy semen).

Napište nám svůj oblíbený recept, v němž používáte chia semínka.

Skvělé bude, když přiložíte i fotku.

Těšíme se na vaše příspěvky.