Jak se zbavit dítěte?

Docela by mne zajímalo, proč jste na odkaz s takovým nadpisem vůbec klikli…

Nebudu chodit dlouho kolem horké kaše – návod na trestný čin zde opravdu nehledejte. Je to pravda trošku bulvární titulek, nicméně o čem bych dnes chtěl psát je, jak se zbavit dítěte dočasně. Abyste tomu rozumněli, děti mám rád, obzvláště ty svoje, ale přeci jen i rodič potřebuje čas od času nějaký čas pro sebe. Bez dětí. U chlapa je to jednodušší, vypadne ráno do práce a je „v klidu“. O poznání horší to má matka v domácnosti, která je s dětmi prakticky nonstop. Potom může dojít – a bohužel často dochází – k jevu, který některé nejmenované internetové diskuze označují pejorativním a ošklivým výrazem „mlíko na mozku“. Nicméně pravdou je, že k určitým negativním jevům, negativně ovlivňující matčinu psychiku, chtě nechtě dochází. Celá situace je o to horší, že napadený subjekt (matka s jedním nebo častěji i více malými dětmi) takový jev nepozoruje a neuvědomuje si, do jaké nebezpečné situace se dostává.

Abych to zbytečně neokecával – zkrátka a dobře je dobré, pustit občas děti z hlavy a starat se taky trošku o sebe (tím myslím zejména mámy, tátové prominou). Jít ke kosmetičce, do kavárničky nebo udělat něco pro svoje zdraví (kavárničky i kosmetičky prominout, ale o zdraví by mělo jít především). V létě je samosebou super nechat město za zády a nadýchat trošku přírodního vzduchu třeba při joggingu (ani nevím co přesně to je, ale zní to líp než „běhání“, ne?), nicméně jakmile nastanou chladné dny, vnitřní motivace pro venkovní běh rapidně klesá a často to dopadne tak, že člověk pro svoje tělo neudělá vůbec nic. Komerční sdělení: Existují i produkty jako je Fyziomáma, která je dělaná na míru maminkám zejména v období po porodu a díky krátkým každodenním intenzivním cvičením řeší dilema času, energie, dětí, atp. Jo a teď je ještě ke všemu se slevou 50%! Konec hlášení. Ať tak či onak, ani cvičení se nedělá úplně nejlépe s dětmi. Proto jsem si zde dovolil udělat malý brainstorming různých možností, jak se, obrazně řečeno,  zbavit dítěte:

 1. Hlídá táta (partner žádost o hlídání často nese nelibě, proto se mu to správně musí podat! To je ale také dost obsáhlé téma, takže příště)
 2. Hlídá babička/jiný důvěryhodný (!) příbuzný
 3. Hlídá kamarádka (výměnný pobyt – jednou pohlídáte dítě kamarádce vy a podruhé ona vám, pohoda, ne?)
 4. Hlídá slečna na hlídání (hlídání stojí sice zhruba 100 Kč za hodinu, ale přiznejte si to, kolikrát utratíte ty peníze za blbosti 😉
 5. Starší hlídá mladší (vyšší level, vyžaduje strategickou přípravu a timing plození dětí)
 6. Dítě si čte
 7. Dětská skupina (jako houby po dešti rostou malé školky buď placené, nebo zadarmo podporované z EU, které hlídají děti od 1 do 3 let cca. Dítě se socializuje a není tolik závislé na mámě – z vlastní zkušenosti, Kuba tam chodí moc rád, ale samozřejmě ne každý den)
 8. Školka (to je jasné, jen pro úplnost)
 9. Dítě si zaujatě maluje/hraje
 10. Dítě je na mobilu (nouzové řešení, nedoporučujeme, youtube pro malé děti je zlo)
 11. Dítě spí 😀

Pokud máte další nápady, určitě přidejte do komentářů, beztak jsem na spoustu věcí zapomněl!

Tak hodně štěstí a mějte na paměti, že vy ženy, mámy, jste moc důležité, tak na sebe nezapomínejte 🙂

táta Honza