Nezdravé sacharidy

  • admin 

Milé maminky,

jídlo, které přijímáme, se skládá ze tří hlavních složek – sacharidů, tuků a bílkovin. Už víme, že ne zdravé tuky (jako je např. máslo, sádlo a olivový olej), ale přemíra sacharidů vedou k civilizačním nemocem, jako je například obezita, vysoký krevní tlak či cukrovka 2. typu.

Jak to tedy s těmi sacharidy je? Kolik jich denně nutně potřebujeme? Jaká míra je pro nás nejvhodnější?

Pro ilustraci, v běžném jídelníčku, kde sacharidy tvoří asi 50 % příjmu, se příjem sacharidů pohybuje kolem 150-300 g. Nejčastěji je tvořeno tzv. přílohami – tedy bramborami, rýží, těstovinami, pečivem. Zdrojem sacharidů jsou ale také mléčné výrobky, ovoce a zelenina.

Při nízkosacharidovém stravování se sacharidy čerpají především ze zdravých, přirozených potravin, jako je zelenina, ovoce, ale také tučné mléčné výrobky či oříšky.  Příjem klesá na asi 50-80 g za den. Snížený příjem sacharidů s sebou přináší hned tři důležité benefity pro zdraví:

  1. zhubnete,
  2. zlepšíte svoje zdraví,
  3. budete mít spoustu energie.

Tím, že snížíte množství sacharidů, doplňte zdravé tuky navíc. Spolu se skvělou chutí, kterou tuk s sebou přináší, je i vysoce sytivý, proto lidé stravující se nízkosacharidově neznají hlad.

Pro vás, maminky, které možná i kojíte, je nejvhodnější ubírat sacharidy pomaleji. I na hodnotě kolem 100 g sacharidů za den budete čerpat ze zdravotních benefitů. Důležité je ale ke každému jídlu dodat dostatek zdravých tuků (např. z oliv, avokáda, másla, olivového olejem, sádla …). Vyhněte se vysoce rafinovaným olejům (řepkový, slunečnicový). Z dalších potravin, kterým je dobré dát zpátečku, je to především cukr a bílá mouka.

Jak na to: zkuste klasickou přílohu (např. těstoviny) vyměnit za zeleninu orestovanou na másle, zeleninu dušenou či vařenou v páře nebo za čerstvý zeleninový salát. Bohatě přidejte zdravý tuk a nezapomeňte na přiměřenou porci bílkovin (vejce, maso) – a zdravé, výživné jídlo máte na stole!

Ivča, fyzioterapeutka a máma