Chodíte v chodítkách?

Milé fyziomámy 😉
mnohdy máme my, rodiče, nebo lidé z blízkého okolí, tendenci „pomáhat“ děťátku s prvními krůčky. A to nejen různým přidržováním miminka, voděním za ruce, ale i používáním chodítka. Proč toto zásadně nedoporučujeme?

Veškerý vývoj dítěte probíhá v podstatě „sám“ – bez nějaké velké vnější pomoci – tím, jak se postupně zapojují a posilují svaly miminka.

Ve zkratce – nejprve miminko sleduje očima hračku, otáčí za ní hlavičku, na bříšku se snaží zvedat hlavičku, vzpřimuje se na loktech, později na dlaních, vleže na zádech přitahuje nožičky stále blíž k bříšku, otáčí se, péruje na kolínkách, leze, stoupá si, … Ve chvíli kdy se začne stavět na nožičky, máme možná větší tendenci miminku všemožně pomáhat (a také hlídat případné pády). Rozhodně není čas sáhnout po chodítku, třebaže bychom v dobré víře chtěli miminku trošku pomoct s tím nelehkým úkolem, jakým je chůze :).
Svaly trupu je třeba nejprve pořádně posílit a to děti dělají tak, že úkroky stranou obchází kolem nábytku. Chodidlo si osahává terén a postupně se pokládá na zem celou plochou.
V chodítku, nejen že jsou nemožné úkroky do strany, ale ani chodidlo není často celou plochou na zemi. Pohyb je možný jen dopředu a dozadu, dítě navíc vcelku „visí“ za látku v rozkroku. Svaly trupu nejsou ještě dostatečně zpevněné a proto dítě zapojuje jiné svaly, aby pohyb v chodítku zvládlo. Aktivita svalů důležitých pro kvalitní chůzi se utlumuje, u jiných svalů zas dochází k přetížení.

To vše vede k návyku špatného stereotypu chůze.

Velký tlak, kterému je vystaven kyčelní kloub vede navíc k špatnému zformování kostní hmoty.
Do budoucna to dítěti nepřináší mnoho dobrého – možné skoliózy páteře, problémy s kyčelními klouby, plochonoží, bolesti zad, hlavy… No prostě nestojí to za to 🙂

Ideální je, poskytnou miminku na všechno čas.

Pomoci můžeme jen vhodnou motivací, rozhodně není třeba nic uspěchat a to ani u miminek, která jsou „línější“. Každý jsme originál a náš vývoj tomu také odpovídá 🙂
Videa s celým fyziologickým vývojem dítěte od narození do 1 roku dostanete jako bonus k objednávce online cvičení pro mámy na www.fyziomama.cz! Podívejte se 🙂

Pohodové dny s Vašimi miminky bez chodítek - škodítek 
přeje fyzioterapeutka a máma Ivča :)