Cvičíte s dítětem?

Milé maminky,

součástí tréninkového plánu Fyziomáma je také jedna cvičební pomůcka, kterou můžeme skvěle využít nejen k cvičení pro sebe, ale i pro svá miminka! Jde o tu největší z nich. Už víte? No jasně, jde o gymnastický míč… Kdo ještě Fyziomámu nemáte, rychle se podívejte ZDE! 😉

Jak tedy na to? Miminko položíme na míč na bříško (můžeme pod něj dát plenku). Přidržujeme je v oblasti pánve či stehýnek a koulíme míč různými směry. Dopředu, dozadu, do stran, opisujeme kroužky… je to úplně jednoduché. Dbáme jen na pevný, ale měkký a hlavně bezpečný úchop miminka.

Děťátku můžeme lehce srovnat ručičky, aby byly v symetrii. V poloze na bříšku vydatně posiluje šíjové a zádové svaly, tedy svaly, díky kterým se můžeme napřimovat a udržet se ve vertikále. Zhruba do tří měsíců věku by si miminko mělo osvojit tzv. první vzpřímení – jde o oporu o vnitřní stranu lokýtků, kdy těžiště těla je na stydké kosti. Hlavičku by již mělo udržet ve střední ose. Jde o poměrně těžkou práci + když k tomu přidáme pohyb míče různými směry, svaly miminka opravdu makají o sto šest! S aktivitou na míči to tedy z časového hlediska nepřeháníme, stačí chvilka, cvičíme vždy podle chuti dítěte:). Kolem šestého měsíce se miminko vzpřimuje už na rozevřených dlaních, také těžiště se posunuje níž, ke stehýnkům – jde o tzv. druhé vzpřímení.

Pro starší dítko může být „koulení se na balónu“ docela dobrá zábava, může být i v pozici na čtyřech. Pokud si troufnete, zkuste nechat dítko sbírat hračky ze země či ze stolečku! Sedící dítko si můžeme samozřejmě posadit před sebe a pohoupat se hezky společně i s říkankou 🙂

Na dostatečně velký míč je možné položit děťátko i na záda, ale nejdříve až po 4. měsíci věku. Mírným koulením se na stranu můžeme aktivovat zvedání hlavičky s následným zapojením svalů k přetočení se na bok.

Hezké chvíle s Vaším miminkem při zábavě na míči!

Fyzioterapeutka a máma Ivča