Hurá, pustili mě domů! Aneb co zařídit po návratu z porodnice.

Drahá mámo,

pokud jste rodila v termínu či po něm, tak už jste se ke konci těhotenství určitě nemohla dočkat, až ten váš drobeček vykoukne na svět. Najednou je tady a vy kromě péče o něho téměř nic nestíháte. V porodnici se po vás ani nic jiného nežádá, v pořádku. Ale jakmile dorazíte domů, ten správný kolotoč vám teprve začne.

S čím je třeba neotálet, je vyzvednutí rodného listu vašeho děťátka. Už v porodnici by po vás měli chtít oddací list a mělo by proběhnout vyplnění formuláře k vyřízení rodného listu. Následně stačí, abyste si cca do 14 dnů po porodu vyzvedla na matrice dle místa narození vašeho dítěte jeho rodný list. Pravděpodobně se o vyzvednutí postará váš manžel/partner, jen je třeba na to nezapomenout.

Dalším důležitým dokladem je průkazka pojištěnce dítěte. Přihlášení novorozeného dítěte ke zdravotní pojišťovně proběhne současně s vyřizováním rodného listu. Děťátko je automaticky přihlášeno ke stejné zdravotní pojišťovně jako jeho maminka. Průkazka pojištěnce vám pak za nějakou dobu přijde na vaši adresu. Pro jistotu si ale na danou pojišťovnu zavolejte a ujistěte se, že je u ní vaše dítě přihlášeno a že vám průkazku zašlou.

Z hlediska zdraví miminka je nezbytné kontaktovat vámi již předem vybraného a domluveného pediatra a objednat si první prohlídku miminka (může proběhnout u vás doma).

Pokud splňujete určitá kritéria (relativně nízkého) finančního příjmu domácnosti, máte nárok na porodné (příspěvek na první nebo druhé dítě) a přídavek na dítě, dále může partner v zaměstnání uplatnit slevu na dani na dítě. Co je důležité – pokud si o tyto příspěvky (slevy) sami nepožádáte, nikdo vám je nedá!

V případě, že máte problémy s kojením miminka, určitě co nejdříve kontaktujte laktační poradkyni, která vám poradí a pomůže. Skrze kojení dáte vašemu děťátku to nejlepší, proto vytrvejte, i když to třeba zpočátku nejde.

Také nezapomeňte za nového člena domácnosti zaplatit poplatek za komunální odpad (poměrnou částku za zbývající část roku). Pokud budete používat papírové pleny, tak váš drobeček často vyprodukuje více odpadu než zbytek rodiny 🙂

Další ale již ne nezbytné úkony jsou domluvení křtu dítěte a sjednání účasti na vítání občánků ve vaší obci.

A aby se vše netočilo pouze okolo miminka, tak si nezapomeňte udělat i čas na sebe, prospěje to vám i všem okolo. Když totiž budete spokojená, tak to vaše dítě vycítí a bude taky spokojené. Pokud byste chtěla „zabít dvě mouchy jednou ranou“ tak si v tom vašem volnu zacvičte Fyziomámu, zlepšíte si po porodu postavu, shodíte přebytečná kila a 100% si zlepšíte náladu! 🙂

máma Zdeňka (to je ta, co sbalila fyzioterapeutotátu Vojtu :)) a co s ním má půlročního Toníčka