Jak mít na rodičovské ČAS?

tatry

Čas je dobrý sluha, ale špatný pán. Asi to znáte, člověk na konci dne zjistí, že vlastně nic neudělal a nestihnul. A dvojnásob (někdy i trojnásob :)) to platí na mateřské. Zkusím se podělit o pár mých vlastních zkušeností jak toho víc zvládnout a ještě se přitom lépe cítit.

Určitě platí základní pravidlo – čím víc toho člověk má, tím více toho stihne. Spousta maminek si stěžuje, jak je to náročné postarat se o dítě, o domácnost a že si mnohdy nestihnout zajít ani vyčistit zuby, nebo nedejbože zajít na záchod. Naprosto tomu rozumím. Když jsem měla první dítě Kubíka, tak pro mě bylo všechno nové a náročné. Byly situace, kdy jsem si nevěděla rady, co s tím, když dítě pořád brečí, trápí jej bříško, přes den spí jen deset minut a pak další dvě hodiny uspávám, aby spal zase jen deset minut. Pomohla mi asi docela paradoxní věc a to podnikání. V těhotenství jsem si začala přivydělávat kosmetickým poradenstvím a jakmile není dítě jediná věc, kterou řešíte, tak je najednou vše jinak. Neřešíte všechno přecitlivěle, nehledáte na internetu co by co mohlo znamenat a spoustu věcí automaticky vyřešíte pomocí intuice a přirozených instinktů.

Udělejte si čas taky samy pro sebe a odměňte se za náročnou práci s dítětem. Stačí, když si samy vyrazíte na procházku, na kafe, do parku nebo budete dělat věci, které jste dělaly dříve. Nesmírně to pomůže vám i vašemu dítěti. Já si chodím do práce odpočinout a nabít se pozitivní energii. Jsem ráda, když můžu vypadnout z domu, ale o to raději se vracím domů, kde mě čekají 3 krásní kluci (včetně manžela :D).

A teď prakticky. Důležité je mít plán. Na den. Na rok. Na deset let. Když není plán, není výsledek.

Napište si 6 věcí, které další den chcete zvládnout a postupně si je odškrtávejte. Není nic horšího než se ráno probudit a nevědět co zrovna ten den budu dělat. Najednou je večer a člověk zjišťuje, že vlastě skoro nic neudělal.

Možná si říkáte: No jo, ale u nás to určitě nepůjde! Nevím, jakou náladu bude mít mé dítě a zda to vůbec zvládnu.

Dítě je opravdu spokojené, když vidí spokojenou „nevyschízovanou“ mámu. Ono se totiž dokáže přizpůsobit skoro každé situaci. I když se nám zdá, že my se musíme přizpůsobit jemu.

Já konkrétně začínám den ideálně sama se sebou, kdy se pěkně obleču, nalíčím, upravím vlasy a vím, že mohu vyrazit mezi lidi s naprosto klidným pocitem, že se cítím skvěle. Takto se vnitřně naladím a může začít péče o děti. Starší syn Kuba má přes dva půl roku a Matyášek má skoro půl roku. Pracuji 4 dny v týdnu – což je zhruba 18 hodin. V pondělí a středu jsem v práci 2 hodiny odpoledne, kde hlídá děti můj manžel a třikrát v týdnu dopoledne pracuji s malým Matyáškem, když je Kubík ve školce. Obě babičky jsou přes 100 km daleko (každá jiným směrem) takže bez této běžné výhody se musím obejít.

Když se to pokusím shrnout: 1) Zkuste si toho naplánovat víc, než si myslíte, že můžete zvládnout. Pokud budete věřit tomu, že to dáte, půjde to! 2) Dítě se dokáže přizpůsobit. 3) To, jak se cítíte fyzicky, ovlivňuje výrazně i vaši psychiku, ať už mluvíme o vnějším vzhledu, nebo fyzickém stavu těla. (od toho je tady jak známo naše Fyziomáma 🙂 4) Snažte se nebýt otroky svých dětí. 5) Udělejte si čas pro sebe.

Mějte se moc krásně a zas někdy příště.

Fyziomáma Verča

PS 1: Pssst! Pro ty, které zvládly dočíst až sem, máme super zprávu! Na cvičení pro mámy Fyziomáma můžete nyní získat jako jedna z prvních předvánoční slevu 50% 😉

PS 2: Když měl Kubík necelý rok, dostala jsem doporučení od mé kamarádky ať se podívám na kurz Nevýchova a musím říct, že mi to velmi pomohlo na cestě báječného rodičovství, kdy najednou přestanete s dítětem bojovat, ale užíváte si každý den a vnímáte své dítě jako parťáka, kterému můžete naprosto věřit a ve všem se na něj spolehnout, i když má teprve přes dva roky.