Neobuli jste dítě příliš brzy?

shoes-505471_1920

Ahoj mámy,

boty máme všechny moc rády, ale co takhle boty pro naše maličké? Nazutí prvních botiček bychom měli nechat na chvíli, kdy :

  • doba, kdy dítě chodí, převažuje nad dobou, kdy leze
  • to vyžaduje terén či okolní teplota – v „přátelském“ prostředí je nejlepší nechat dítě běhat bosky.

Při výběru botiček dodržujeme několik zásad:

  1. Botka kopíruje tvar chodidla, zvláště vepředu musí být dostatečně široká pro prstíky.
  2. Podrážka je ve všech místech stejně tenká (podpatek mění těžiště celého těla) a ohebná. Ohebná a měkká natolik, aby ji dítě zvládlo ohnout bez použití nadměrné síly a aby chodidlo bylo schopno cítit různé povrchy.
  3. Botičky mají správně velký nadměrek – je to prostor navíc – cca 1-1,2 cm před nejdelším prstíkem. Je to důležité jednak pro volný pohyb prstů při chůzi a také pro jejich růst.
  4. Bota je lehká.
  5. Dobře sedí v okolí paty.
  6. Dítě v ní chodí stejně dobře, jako bez bot – tedy nezakopává (na vině by byl příliš velký nadměrek), ani nepoužívá jiný, špatný stereotyp chůze.

Naším cílem by mělo být zachování všech přirozených funkcí chodidla – tedy především schopnost „osahávat terén „a přizpůsobit  terénu postavení celého těla. V těžké těsné botě této funkci zabráníme.

Tak tedy šťastnou ruku při výběru ať už prvních nebo třeba desátých botiček!

Více informací ohledně zdravého obouvání dětí a detailní odpovědi na vaše případné otázky najdete na webu fyzioterapeutky Mgr. Veroniky Žáčkové: www.zdravenozky.cz

Jo a i když to s tím nesouvisí, nezapomeňte, že cvičení je taky moc důležité nejen pro fyzickou, ale i pro psychickou pohodu a dobrý pocit. No a to je naše Fyziomáma – cvičení nejen pro mámy po porodu – mrkněte: www.fyziomama.cz/5mesicni-treninkovy-program 😉