Pokud jste své děťátko porodila císařským řezem, věnujte několik minut denně péči o jizvu.
S masáží je vhodné začít hned po zaschnutí jizvy a samovolném odloupnutí stroupků. Cílem této masáže je zvýšení prokrvení v místě řezu a tím zlepšení hojení. Zabraňujeme tím také vzniku srůstů v jednotlivých vrstvách tkání.
Jak na to? Zatlačíme bříškem prstu na jizvu, tlakem takovým, aby se odkrvilo nehtové lůžko, držíme tlak po dobu asi 30 vteřin a povolíme. Pokud cítíme tužší místo, zatlačíme více do hloubky. Takto postupujeme po celé délce jizvy. Opakujeme ideálně 3x denně po dobu asi 10 min. Ale čím častěji, tím lépe :). Masáž by neměla vyloženě bolet, i když zprvu se asi nepříjemným pocitům neubráníme.
Masáž můžeme provádět jen tak „na sucho“, ale je vhodné ji i promazávat – ideální je obyčejné nesolené sádlo, měsíčková mast nebo např. speciální masti určené k péči o jizvy.
Tlakovou masáž provádíme denně po dobu několika měsíců po porodu (3-6 měsíců, i déle). Výsledkem by měla být jizva, která:
– na pohmat nebolí,
– není nadměrně citlivá,
– nevystupuje nad povrch okolní kůže – není hypertrofická,
– je bez hrbolků, srůstů v hloubce.
Masáží ovlivňujeme nejen konečný vzhled jizvy, ale také funkčnost veškerých přeťatých struktur – sval dělohy, vazy, břišní svaly, … Je tedy dobré péči o jizvu nepodcenit a několik minut denně jí věnovat.
Jakmile budete mít jizvu zahojenou a budete mít povolený aktivnější pohyb, zkuste cvičení Fyziomáma pro mámy po porodu 🙂
Článek připravila Ivča, máma a fyzioterapeutka
Zdroje:
Pavel Kolář et al.: Rehabilitace v klinické praxi
https://www.fnol.cz/pdf/pacientske_brozurky/
PORGYN_Doporuceni%20po%20porodu%20cisarskym%20rezem.pdf