Milé maminky,
bojujete někdy se spánkem dětí?
Možností, jak dopomoci dětem ke spánku je mnoho – houpání, chování, nošení, zpívání, vození v kočárku, kojení, s pomocí dudlíku, hacky, šátku… Dá se říci, že každý způsob je dobrý, pokud vyhovuje dítěti i nám (i když dudlík může při dlouhodobém používání kazit techniku kojení).
Jsou i děti, které bez problémů usnou samy v postýlce. Není to ale tak samozřejmé, jak bychom si mohly myslet. Místo trápení, že nám dítě samo v postýlce usnout nedokáže, je lepší to vzít jako fakt – totiž to, že většina dětí prostě potřebuje s usínáním pomoct. Zvláště pokud si prošly náročnější etapou ve svém životě, např. obtížným porodem, delší izolací od matky nebo jiným trápením. Můžou mít tendenci více si hlídat znovu nabytý pocit bezpečí, tedy maminku, která je pro ně záchytným bodem. Zcela přirozenou reakcí na ztrátu bezpečí je pláč. Mnohdy jsme ale vystaveni radám jako: „Nech ji/ho vybrečet. Jen tak se naučí spinkat sama/sám“. Anebo jsme v pokušení vyzkoušet přímo některou z „vyřvávacích“ metod (např. Eastvillovu).
Co ale znamená pro děti ztráta naší náruče a pocitu bezpečí, který k usnutí potřebuje? Velice brzy se spolu se stupňujícím se pláčem vyplavuje stresový hormon kortizol. Pokud potřeba kontaktu zůstane nevyslyšená dlouhý čas, miminko sice nakonec ztichne (nebo spíš vyčerpáním usne), ale zcela ochromené strachem a se ztrátou důvěry v druhé lidi…potažmo i v sebe. Získá informaci: „Pro nikoho nejsem tak důležitý, aby vyslyšel moje potřeby“. Někde uvnitř zlomíme jeho základní důvěru v nás.
Není v naší přirozenosti nechávat děti křičet…mateřský instinkt velí okamžitě hledat příčinu pláče, přivinout, obejmout, nakojit, utěšit…
Maminka, která naslouchá hlasu dítěte od počátku a pláč bere jako jeho komunikační prostředek, pak nemá problém rozpoznat, kdy a nakolik ji její dítě k spánku potřebuje. A tím, že jsme každý jiný, i každé děťátko je jiné, zcela jedinečné – musíme si tu cestu ke spokojenému spaní najít jen my sami spolu s naším dítětem. Některému děťátku bude vyhovovat kojení, jinému nošení, houpání, některému bude stačit i jen známé prostředí a klid.
Ještě jedna důležitá věc. Pokud se maminka sama cítí v pohodě, vyrovnaná, spokojená, tak to miminko vycítí a nemá tendenci tak často plakat. A dobrou fyzickou, ale také psychickou pohodu podporuje zdravý pohyb a cvičení, třeba cvičení přímo pro mámy – Fyziomáma 🙂 Nyní s letní slevou 20%. Mrkněte se zde!
Bezva rady jak porozumět spánku našich nejmenších naleznete na www.prosimspinkej.cz.
Klidné dny plné vzájemné harmonie s vašimi miminky a batolátky přeje Ivča.