Nevolnosti v těhotenství – jak na ně?

woman-1118212_1280-970x646

Nevolnosti nebo zvracení jsou velmi nepříjemným průvodcem těhotenství mnoha žen. Některé ženy mají štěstí a těmito „radostmi“ se nemusí trápit. Spoustu žen trápí jen ranní nevolnosti, které často ustoupí po prvním zvracení nebo jídle. Ale je mnoho případů, kdy nevolnosti nebo neustálé zvracení trápí ženu během celého dne nebo i noci. Nabízí se pak otázka, zda je lepší zvracet a mít po tom alespoň chvíli úlevu, nebo v sobě jídlo a tekutiny udržet, ale mít žaludek na vodě bez úlevy dnem i nocí? Těžko říct, kdo to nezažil, nemůže tento stav nikdy úplně pochopit. Nejčastěji se nevolnosti objevují začátkem těhotenství, někdy právě díky nim napadne ženu otázka, zda není těhotná. Většinou trvají několik týdnů, maximálně do konce 3. měsíce. Ale opět jsou ženy, které tyto nevolnosti bohužel trápí mnohem déle, někdy i celé těhotenství. V extrémních případech urputného zvracení, kdy žena není schopná v sobě udržet dostatek tekutin a živin, je nutná hospitalizace, kdy do vás potřebné látky dostanou pomocí infuzí.

Proč se nevolnosti objevují? Často jsou reakcí na různé pachy – aromatické potraviny, kouř, voňavky, maso… Tělo se tak může bránit kontaktu s „nebezpečnými“ látkami. Některé zdroje uvádějí, že nevolnosti mají budoucí matku donutit k odpočinku a to právě během prvních 3 měsíců, kdy je nejvyšší riziko potratu. Nevolnosti jsou reakcí na výraznou změnu hladiny hormonů HCG v těle.

Jak si tedy můžeme pomoci, abychom tento stav co nejlépe přečkaly? Základem je najíst se už v posteli, ještě než vstanete. Stačí sníst pár piškotů, sušenek nebo něco podobného a až teprve potom pomalu vstávat. Tím, že se aspoň trochu najíte, se vám zvedne hladina cukru v krvi a pro tělo je tento stav o něco snesitelnější. 

Další dobrou pomůckou je sušený zázvor, dejte si pozor, ať není sýřený, nemusí být proslazovaný. Stačí si dát malý kousek a alespoň chvilková úleva je tu. Neměli byste ale sníst více než 6 gramů zázvoru denně. V lékárně se dají koupit i různé doplňky stravy a tabletky, většinou právě s obsahem zázvorového prášku. Například Antimetil je vhodný proti nevolnostem právě pro těhotné i kojící ženy a děti. Velmi dobrým pomocníkem jsou také zázvorová lízátka, která koupíte v lékárně za pár korun. Ty mě osobně pomáhaly nejvíce, byť třeba jen na půl hodinky. 

V lékárně nebo ve zdravé výživě seženete také spoustu druhů těhotenských čajů. Prodávají se jak v sáčcích, tak sypané. Je to směs bylinek, které by vám měly nevolnosti snížit. Mě teda většinou udělaly ještě hůř, ale každý to má jinak. Z mojí zkušenosti mohu doporučit spíše jedno druhové bylinné čaje – šípek, meduňka, máta, heřmánek. Dobrou záchranou je také Coca-Cola… Ano vím, je to příšerně sladká žíravina plná éček, ale nějakou dobu se na tom dá přežít, když to nejde jinak. Doporučuje se pít čistá voda, ale na rozbouřený žaludek je poměrně „těžká“, pomoci vám může spíš perlivá.

Z přírodnějších alternativ můžete využít Bachovy esence nebo aromaterapii. Z aromaterapie nejlépe zabírají citrusy, levandule, máta, neroli, někomu dělá dobře i kafr nebo eukalyptus.

Je potřeba přizpůsobit i stravovací režim. Nikdy nikam nechoďte bez něčeho malého přibaleného v kabelce!!! Není nic horší, než se zaseknout někde v koloně nebo v MHD, cítíte, jak vám postupně klesá hladina cukru v krvi, začíná vás oblévat studený pot a žaludek se vám převrací horem dolem a vy u sebe nic nemáte. Takže vždy s sebou něco k pití, banán, sušenku, oříšky nebo sušené ovoce. Důležité je jíst pravidelně! Jídlo je nyní vaším středobodem dne, bez svačinek už fungovat ani v hektické práci nemůžete. Je dobré mít třeba v krabičkách nachystané ovoce, jogurt, chia pudink, celozrnné pečivo s žervé nebo nějakou pomazánkou. Vyhýbejte se tučným a kořeněným jídlům. Ideální je jíst aspoň něco malého nejpozději po dvou hodinách. Pokud trpíte celodenními nevolnostmi, věřte, že jakmile vyhládnete ještě trošku víc, bude vám ještě hůř. I když si říkáte, že už vám být hůře nemůže. Věřte, může!

Důležité je vnímat chutě a pocity, které vaše tělo vysílá. Většina z nás před těhotenstvím hekticky pracuje mnohdy jako stroj a ne vždy plně vnímá své tělo a intuici. V těhotenství jsou tyto pocity mnohem intenzivnější a je dobré se naučit je poslouchat. V těhotenství by se mělo dbát na zdravou a vyváženou stravu mnohem více, než jindy. Přece jen neživíte jen sebe a můžete ovlivnit i budoucí chutě miminka. Pokud se budete neustále cpát fast foodem, nečekejte, že potom vaše dítě bude milovat zeleninu. Pokud trpíte silnými nevolnostmi, můžete to být celkem problém. Důležité je poslouchat svoje tělo. Ono si řekne, co potřebuje. Někdy to není úplně to nejzdravější, ale v této fázi je potřeba hlavně přežít a co nejméně zvracet. Takže pokud máte neutuchající potřebu čokolády nebo zmrzliny, i když je už 9 večer, vyšlete manžela, ať se o vás postará ☺. V pozdějších fázích těhotenství tu zdravou stravu doženete. Tyto výrazné chutě mohou značit na určitý nedostatek živin v těle. Pokud máte neustále chuť na čokoládu, může vám chybět hořčík a železo. Potřebujete neustále sladké, máte dostatek sacharidů? Naopak když máte pořád chuť na slané, můžete mít málo hořčíku, sodíku nebo i tekutin.

Dalším dobrým pomocníkem je pohyb na čerstvém vzduchu. I když vám není dobře, celý den jen proležíte v posteli a spíte, je dobré jít aspoň na 20 minut ven každý den. Chůze je pro člověka nejzdravější a nejpřirozenější pohyb. Tělo pořádně rozproudíte a prokysličíte, i pro miminko jen dobře.

Tak ať jsou nevolnosti co nejkratší a co nejméně intenzivní ☺

Fyzioterapeutka Ája