Těhotenství je poměrně dlouhé období, během kterého se můžeme potýkat s všemožnými problémy. Pojďme si dnes říci, jak s některými z nich bojovat.
Bolesti zad
Provázejí většinu populace minimálně jednou v průběhu života, v těhotenství jsou velmi časté. Pokud jste již před těhotenstvím neměla správné držení těla, měla jste sedavou nebo manuálně náročnou práci a nebyla jste zvyklá pravidelně cvičit, dříve nebo později vás bolesti doženou. Proti bolestem ať už preventivně nebo cíleně je nejlepší bojovat pohybem. Najděte si vhodné cvičení pro těhotné vedené odborným lektorem nebo fyzioterapeutem, choďte plavat, cvičte jógu (více o józe v těhotenství v samostatném článku), dopřávejte si dlouhé procházky i dostatek odpočinku. Od bolestí vám mohou pomoci i těhotenské masáže (podrobnosti jsem vám sepsala do článku Tabu v těhotenství)
Neméně důležitá je také relaxace. Ta pomáhá na zklidnění těla i mysli, snížení stresu, zlepšuje vnímání našeho těla a pomáhá také v boji se strachem z možných komplikací v těhotenství či z porodu samotného.
Bolesti kyčlí, pánve a zad při spánku
Co nejdříve si pořiďte těhotenský / kojící polštář, využijete ho potom i ke kojení a spí se s ním prostě úžasně. Pro kyčle je příjemné, pokud jsou při spaní na boku dál od sebe (minimálně si mezi kolena dejte polštář). Polštář vám také pomůže při spánku ve „stabilizované“ poloze, kdy máte vrchní dolní končetinu pokrčenou před sebou. S narůstajícím bříškem bez podložené končetiny tato poloha jinak nebude příliš pohodlná. Ze zkušenosti doporučuji koupit polštář s výplní z dutého vlákna. Většina těhotenských a kojících polštářů bývá plněná kuličkami, ty se ale přesypávají, polštář se tak špatně polohuje a navíc celou noc šustí. Je dobré, aby byl polštář také dostatečně dlouhý, abyste si ho mohla napolohovat jako hada od hlavy až ke kotníkům.
Cestování v autě
Zvlášť při delší vzdálenosti (v pozdějších fázích těhotenství je delší už hodina) je vhodné častěji měnit polohu a nastavení pánve i zad. Pro větší bříško je i příjemnější sedět tak, aby kyčle byli minimálně ve stejné výšce jako kolena. Výhodu mají ti, co vlastní SUV nebo podobné vozy. Této polohy ale můžete snadno docílit použitím většího polštáře nebo přímo těhotenského polštáře pod zadek.
Únava, výrazné zadýchávání již v rané fázi těhotenství
Bývá častější během prvního trimestru, ale nemusí být jen kvůli změnám hormonálních hladin. Často nebývá v pořádku krevní obraz a můžete mít anémii. Příčinou může být nedostatek hemoglobinu nebo červených krvinek v krvi. Hemoglobin slouží k transportu kyslíku z plic ke tkáním a přenosu oxidu uhličitého ze tkání zpět do plic. Nedostatek hemoglobinu bývá způsoben deficitem železa, které je nutné dodávat v tabletách. Nedostatek červených krvinek bývá způsoben deficitem kyseliny listové a vitaminu B12. Během těhotenství je potřeba krevní obraz pravidelně vyšetřovat. Pravidelná konzumace 5 – 10 datlí pomáhá vyladit krevní obraz, jezte je denně hlavně od 35. týdne těhotenství.
Proti únavě je vhodný i pravidelné pohyb, minimálně 20 minutové procházky na čerstvém vzduchu.
Nespavost
Může být způsobena opět špatným krevním obrazem – nechte si jej vyšetřit. Může být způsobena také bolestmi zad, pánve nebo kyčlí. S tím nám pomůže pravidelný pohyb, těhotenské masáže a využití těhotenského polštáře ke spaní. Dobrá je také relaxace, bylinkové čaje (meduňka, mateřídouška, levandule, heřmánek) nebo aromaterapie (jalovec, levandule, heřmánek).
Úzkost, deprese, strach
I tyto pocity mohou těhotenství provázet a ne každý den je sluníčkový. Z aromaterapie můžete využít levanduli, růži, ylang ylang, jasmín, grapefruit, neroli, pačuli, santalové dřevo nebo heřmánek. Pomoci vám mohou také homeopatika – poraďte se s lékárníkem nebo zkušeným homeopatem. Opět nesmíme zapomenout na pohyb, jógovou relaxaci a čerstvý vzduch. Pokud tyto pocity přetrvávají příliš dlouho a nic vám nezabírá, vyhledejte odbornou pomoc psychoterapeuta či psychologa.
Nevolnosti
Na toto téma jsem sepsala celý článek, tak mrkněte.
Otoky končetin, prevence vzniku křečových žil
Je potřeba dodržovat dostatečný pitný i pohybový režim. Pokud trpíte otoky již po ránu, protáhněte se už v posteli, kružte intenzivně kotníky, krčte a natahujte prsty. Nenoste příliš těsné oblečení a ponožky. Využijte masáže dolních končetin. Během dne polohujte dolní končetiny do zvýšené polohy, při výraznějších otocích používejte kompresní punčochy. Nenoste podpatky, ale pohodlné boty.
Nadýmání a zácpa
Jsou způsobeny sníženým napětím stěny střeva a tak zpomalenou peristaltikou. Je potřeba dostatečně pít, jíst hodně vlákniny, ovoce, zeleniny, sušených švestek, kysaných mléčných výrobků a mít dostatek pohybu, který peristaltiku podporuje. Vyhýbejte se perlivým nápojům.
Strie
Objevují se na břiše, hýždích, stehnech či prsou. Jsou to drobné jizvičky fialovo – červené barvy, které časem vyblednou, objevují se nejvíce v místech s největším množstvím podkožního tuku. Je potřeba od začátku těhotenství pokožku dostatečně promazávat krémem nebo olejem a přibírat na váze přiměřeně a postupně. Velkou roli ve vzniku strií hraje změna hladiny hormonů (spodní vrstva pokožky ztrácí elasticitu) a také genetika, se kterou bohužel nic neuděláme.
Pálení žáhy
Většinou se objevuje v pozdějších fázích těhotenství, kdy dochází k tlaku zvětšující se dělohy na žaludek. Je potřeba spát s mírně vypodloženými zády, vyhnout se kořeněným jídlům, mátě, čokoládě, kávě, aromatickým jídlům. Jezte raději menší porce vícekrát denně a nelehejte si ihned po jídle. Případně konzultujte s lékařem vhodnou léčbu.
Přeji vám co nejméně z těchto obtíží, myslete hlavně na pohyb, relaxaci a dostatek spánku.
fyzioterapeutka Ája