Tabu v těhotenství

pregnancy-1410705_1280-970x540

Těhotenství je pro tělo úplně nový stav a tak každá z nás zjišťuje mnoho různých informací, které nebyly doposud pro náš běžný život potřeba.  Internet je ale plný často protichůdných informací, a tak pro nás některé mohou být matoucí. Dalším problémem mohou být „zaručené“ rady od známých nebo rodiny. To, co dříve mohlo být bráno jako tabu, je dnes dávno logicky vysvětleno.

Velkým „strašákem“ jsou těhotenské masáže. Spousta masérů i fyzioterapeutů dává od těhotných žen ruce pryč. Pro jistotu, aby se náhodou něco nestalo. Co kdyby se náhodou spustil potrat nebo předčasný porod? Pokud je ale terapeut vzdělaný v této problematice a rozumí fyziologii těla, není důvod k obavám. Těhotenskou masáž by měl provádět masér nebo fyzioterapeut, který prošel speciálním školením či kurzem. S masážemi je možné začít od dokončeného třetího měsíce gravidity a lze je využívat až do porodu. Zvláště se zvětšujícím se bříškem, může docházet k většímu prohýbání se v bedrech a tkáně jsou tak mnohem více namáhané. 

Nejvhodnější poloha je v lehu na boku nebo v sedu s oporou o zvýšené lehátko. Důležité je, aby se žena dostatečně uvolnila a po celou dobu masáže jí byla poloha příjemná i pro bříško. Proti klasické masáži, je potřeba nejít tolik do hloubky a zbytečně nedráždit spoušťové body (trigger pointy). U masáže jde převážně o povrchové hmaty, pracující s kůží, podkožím a fasciemi (svalovými povázkami) a pouze lehce se svaly samotnými. Tahy se využívají převážně třecí a hnětací, celou plochou dlaně a mírně palci od kostrče až po záhlaví. Dochází tak k uvolnění a protažení jednotlivých vrstev, zvýšenému prokrvení, snížení napětí tkání a celkové relaxaci. To je velmi příjemné pro maminku i miminko. Ideální je chodit na masáž jednou za dva až tři týdny, v pozdější fázi těhotenství klidně každý týden. Je možné masáž zad zkombinovat ještě s masáží dolních končetin alespoň zezadu. Tu je možné provádět v lehu na boku, ideálně s podloženou vrchní dolní končetinou. Masáž dolních končetin je výborná pro snížení otoků a uvolnění pocitu těžkých nohou. 

Velmi příjemná a prospěšná je i masáž plosek nohou, je ale potřeba vyhnout se akupresurním bodům v oblasti zevních kotníků. Tyto body se naopak využívají pro nastartování kontrakcí a porodu samotného. V oblasti šíje, převážně trapézového svalu je potřeba masírovat velmi jemně, spoušťový bod se nachází cca v polovině vzdálenosti mezi páteří a ramenním kloubem.

Pro mnoho žen je strašákem voda a plavání. Pokud ale netrpíte záněty pochvy, není čeho se bát. Popřípadě se můžete pojistit tamponem, hlavně v přírodní vodě. Plavání je naopak velmi prospěšné. Dochází k odlehčení kloubů, posílení svalů a prohloubení dýchání. Působí velmi dobře proti bolestem zad a pomáhá k uvolnění pánve a kyčlí, což se vám bude u porodu hodit. Pokud budete chodit přímo na plavání pro těhotné, můžete využít i různé pomůcky k cílenému posilování paží, trupu a dolních končetin – v odlehčení ve vodě vám to půjde mnohem lépe a vhodněji než v posilovně. Navíc vás povede školený lektor nebo porodní asistentka. Nadlehčení bříška vodou se bude líbit i miminku.

Sport je v těhotenství velmi důležitý, ale je potřeba ho samozřejmě přizpůsobit. Pro tělo je důležité, aby bylo zvyklé sportovat již před těhotenstvím. Rozhodně nezačínejte s novými sporty až v těhotenství. Výjimkou, se kterou můžete začít i bez toho, že jste zvyklí cvičit, je cvičení nebo jóga pro těhotné. Během hlavně prvního trimestru je potřeba vyhnout se skokům, prudkým dopadům a otřesům. I když se cítíte fyzicky v pohodě a nemáte výraznější nevolnosti, ještě vám neroste bříško a přijde vám, že vše zvládáte, pořád je během prvního trimestru největší riziko potratu. V pozdější fázi těhotenství je dobré vyhnout se hlavně kontaktním sportům a míčovým hrám. Nejvhodnější pohyb je chůze, plavání, pilates nebo yoga. S určitým postupným omezováním některých poloh, můžete tyto sporty dělat až do porodu. Čím víc budete ve formě, tím více vám to pomůže u porodu samotného i při návratu do původní kondice.

Tak hurá do toho, ať se cítíte líp!

fyzioterapeutka Ája