Porod je pro pánevní dno nejnáročnější životní zkouškou a bohužel, ne vždy se to obejde bez následků.
Velmi častým poporodním problémem je ochablé pánevní dno a s tím spojený nechtěný únik moči – inkontinence. Cviků na tyto problémy je celá řada, ale o novince na českém trhu – myofeedbacku, se toho zatím příliš nepíše.
Čím se tato metoda liší od ostatních? Především díky vaginální (anální) sondě přesným zacílením na ochablé svaly a poté zjednodušeně řečeno zapojením nejen samotných svalů, ale prostřednictvím zpětné svalové vazby (myofeedbacku) a moderní počítačové technice i výrazným zapojením mozku.
Pro koho je terapie určena a jak konkrétně probíhá?
Terapie myofeedbackem je primárně určena pro pacienty (cca 1/3 pacientů tvoří muži!) s unikem moči nebo stolice z jakýchkoliv příčin (poporodní následky, stresová inkontinence, následek ozařování při léčbě rakoviny…). Zeptejte se vašeho lékaře na nejbližší rehabilitační klinice, která toto ošetření poskytuje. Například ve Fakultní nemocnici Bohunice je tato terapie plně hrazena ze zdravotního pojištění.
Samotná terapie probíhá tak, že si pacient/ka zavede svoji sondu připomínající vibrátor do vagíny nebo análního otvoru a stahy pánevního dna ovládá počítačovou hru (nejčastěji stahem pánevního dna ovládáte autíčko nahoru a dolů apod.). V dalším programu navíc vnímáte příjemné stimuly, které posilují svaly v okolí sondy. Posledním krokem je nácvik uvolnění, relaxace pánevního dna.
Tento článek píšu na základě osobní zkušenosti fyzioterapeuta, kterému nejeden pacient (pacientka) řekl, že jej tato metoda téměř zázračně zbavila obtíží a jsou za tuto léčbu velmi vděčni.
Mgr. Vojtěch Šenkýř